Jaro – čas jater

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) se k jarnímu období přiřazuje element dřevo, jehož síla růstu a rozvoje je na jaře největší. Játra a žlučník, dva vzájemně propojené orgány podle TČM patří ke vzpomínanému elementu.

Energie jater je rozpínavá, má ráda volnost a nesnáší stísnění. Co z toho všeho vyplývá? U lidí s disharmonií jater jsou právě příznaky nerovnováhy tohoto orgánu na jaře nejvýraznější a nejintenzivnější.

Jak se tedy „nerovnováha jater“ projevuje?

V oblasti emocionální je to náladovost a vznětlivost, hněv, frustrace a deprese. U žlučníku je to nadměrná žárlivost, nenávist a nerozhodnost.

Ve fyzické rovině mezi příznaky disharmonie jater patří :
U žen pre-menstruační syndrom – změny nálad, bolesti v podbřišku a podžebří, pnutí v prsou a bolestivým průběhem menstruace.

Únava brzy po probuzení – způsobená nedostatečným pročisťováním krve játry.

Nespavost, probouzení nebo těžké sny – hlavně v období největší aktivity orgánů žlučníku (23 – 01 hod.) a jater (01 – 03 hod.)

Zvýšený krevní tlak, rozpínavé bolesti hlavy až migrény – nejčastěji na vrcholu a po stranách hlavy (typické jsou často jednostranné bolesti).

Třes a křeče šlach, ztuhlost a neohebnost kloubů

Trávící obtíže – nechutenství, nadýmání, pocity na zvracení

Zhoršování zraku, pocity suchosti, zarudnutí a svědění očí, s případnými míhavými fenomény v zorném poli, vznik šedého a zeleného zákalu.

Zhoršování kvality nehtů, jejich třepení, lámavost, rýhování .

Bolesti pravé části trupu, ztuhlé svalstvo šíje a ramen

Protože játra jsou podle TČM považovány za „prenatální kořen“ ženy (které jsou také emotivnější než muži), jsou u nich zdravotní potíže způsobené nerovnováhou jater častější a výraznější. Projevují se nejčastěji menstruačními, trávícími a emočními poruchami.

Co je příčinou těchto potíží?

Jsou jimi nadměrné nebo nevyrovnané emoce – potlačovaný hněv nashromážděná zlost a nenávist, frustrace a deprese.

Nepravidelné stravování a příliš mastná jídla – hodně živočišných a málo přírodních rostlinných tuků ( ořechy, za studena lisované oleje)

„Přechemizovaná a umělá strava“, nedostatek biologicky hodnotných potravin.

Noční směny, dlouhá práce do noci, nebo u počítače.

Jak pomoci játrům a žlučníku?

Nepotlačujte svůj vztek a zlost. Pokud se nehodí to „vykřičet“, napište to na papír, „vyříkejte“ si to v prázdné místnosti, nebo to vyboxujte do vzduchu, či do polštáře.

Konzumujte potraviny, které prospívají játrům a žlučníku : sezam, pohanka, jáhly, amarant, zelené fazole, červená řepa, mrkev, listová zelenina, pórek, kyselé zelí, petržel, česnek, cibule, citrony, ředkev, křen, koření: zázvor, fenykl, máta, bazalka?

Nápoj na pročištění jater : 1 l mrkvové šťávy + 1 lžičky za studena lisovaného oleje + 1 citronu. Účinné je také pití přírodní citronády nalačno a to i v průběhu dne – voda + šťáva z citronu + event. med (nebo jiné přírodní sladidlo ).

Reflexní masáž místa jater na plosce nohy nebo akupresura bodů na dráze jater.