Nadměrné pocení

I když léto již dávno skončilo je mnoho těch, kterým pocení i nadále znepříjemňuje život nezávisle na vnější teplotě.

A protože moderní – západní medicína se tímto problémem a jeho příčinou zabývá velice málo, pojďme se na tento – často velice život znepříjemňující problém podívat z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM).

Příčina nadměrného pocení není podle TČM jen jedna. Podle typu pocení a dalších doprovodních příznaků je možné určit příčinu nadměrného pocení a oslabený nebo postižený orgán, který za to odpovídá.

Velice častou příčinou nadměrného pocení v průběhu celého dne je VYČERPÁNÍ ŽIVOTNÍ ČCHI (ENERGIE), které souvisí s dlouhodobým oslabením orgánů slinivky-sleziny (společně se žaludkem jsou zdrojem tvorby životní energie z potravy) a plic (u kterých je podle TČM známé jejich spojení s kůží a které ovládají otevírání a zavírání kožních pórů).

Z dalších orgánů ?ruku k dílu? přikládají také oslabené ledviny (jejich ?jangový? aspekt). Doprovázejí je také ještě následující potíže : únava, zimomřivost, sklon k opakovaným prochlazením a infekcím, sklon k rychlému zadýchávání se, bolesti břicha, poruchy trávení a nadýmání po jídle, citlivost na průvan, sklon k přibývání na váze nebo naopak hubnutí, nadměrná chuť na sladké(slinivka) event. ostrá jídla (plíce), řídká stolice. Z emocí převládají skepse, lítost, splín a neustálé přemýšlení a přemítání(slinivka) nebo úzkost a smutek(plíce). Příčinou oslabení těchto orgánů je vyčerpávající životní styl, nadměrná fyzická a psychická zátěž a jednostranná výživa ve smyslu upřednostňování dietních a ochlazujících potravin.

Další neméně častou příčinou hlavně odpoledního a nočního pocení je VYČERPÁNÍ tzv. ?JINOVÉHO ASPEKTU? ORGÁNŮ.. Jedna se hlavně o orgány ledvin, jater a plic. Toto pocení se objevuje nejčastěji později odpoledně nebo v noci. Často je tak silné, že je nutné se v noci převléknout. Doprovodními příznaky jsou sucho v ústech a hrdle, větší žízeň, odpolední přílivová horkost, hubnutí, horkost ?5 srdcí? ? pálení dlaní,plosek nohou a na hrudi, často dlouhodobě zvýšená odpolední teplota bez zjevné příčiny(infekce). Pot je spíše lepkavý. Tyto potíže jsou následkem vysilujícího životního stylu, opakované noční práce a nedostatku odpočinku. Svou roli můžou sehrát také nadměrně pálivá a ostrá jídla a alkohol, který vysušuje.

Další příčinou nadměrného pocení je HORKOST NAHROMADĚNÁ V ORGÁNECH vlivem nadměrných emocí nebo upřednostňováním zahřívajících typů potravin a nápojů, mezi které patří smažená a pečená a hodně kořeněná jídla, alkohol, z emocí časté vztekání a hněv a agrese. Pokud je horkost akumulovaná v plicích dochází k nadměrnému pocení v oblasti podpaždí a na hrudníku, když je nahromaděná v játrech, dochází k pocení genitálií a ke stoupání horkosti a následnému zrudnutí a pocení hlavy. Když je horkost nahromaděná v srdci a perikardu dochází k nadměrnému pocení dlaní. Když je horkost nahromaděná ve žlučníku, žaludku nebo močovém měchýři dochází k pocení jednotlivých částí nohou odpovídajících průběhu jednotlivých meridiánů. .

Jak se zdá není pocení jako pocení a každý typ vyžaduje důkladnou diagnostiku a individuální léčbu. .