Proč nás bolí hlava?

Je známo, že bolest je ochranný mechanizmus našeho organizmu, signalizující poškození tkáně a její nedostatečné prokrvení.

Upozorňuje, že něco není v pořádku. Nutí nás být v klidu, šetřit se, dopřát si čas a energii k uzdravení. Bolest hlavy

Tradiční čínská medicína(TČM) dělí bolesti hlavy nejen podle charakteru, ale také podle lokalizace a časového období, ve kterém vznikají.

Tzv. únavové bolesti – bolesti z nedostatku energie, jsou mírné ale vytrvalé, střídavě přicházejí a ustupují a často je provázejí závratě. Jsou časté při přepracovanosti a fyzickou námahou se zhoršují.

Bolesti z „oslabení krve“ nejsou příliš silné a lze je snášet. Provázejí je závratě, bušení srdce, bledý vzhled obličeje. Příčinou bývá nesprávná výživa, opakovaný stres, ztráta krve a chronická onemocnění. Bývají časté ke konci menstruace a po ní.

Když se s bolestmi hlavy a závratěmi objevuje současně řídká stolice, nechutenství, únava a samovolné pocení, jedná se o oslabení sleziny – slinivky.

Bolesti provázené pocitem dutiny v mozku, ochablosti a/nebo bolestí v bedrech a kolenou souvisejí s vyčerpáním „esence a jinu ledvin“. Přítomná bývá také nespavost, odpolední návaly horka a noční pocení.

Bolesti s pocitem těžké hlavy, nevolnosti od žaludku, závratí ukazují na akumulaci hlenů a vlhkosti.
Jsou-li bolesti hlavy rozpínavé, pulzující, doprovázené zarudlým obličejem, předrážděností, červenýma očima, zvracením, závratěmi, suchem a případnou hořkostí v ústech, příčinou je nadměrný oheň jater. Tyto bolesti známé také jako migréna nejčastěji postihují vrchol a boční části hlavy nebo typicky polovinu obličeje.

Často hodně napoví také časové období ve kterém bolesti vznikají.

Bolest mezi 23 – 3 hodinou ranní ukazuje na nerovnováhu jater a žlučníku. V tuto dobu je aktivita těchto orgánů největší.

Ranní bolesti hlavy mezi 7 – 11 hod. signalizují nerovnováhu žaludku a sleziny slinivky.
Odpolední bolesti mezi 15 – 19 hod. jsou časté pro nerovnováhu močového měchýře a ledvin.

Složení mozaiky s příznaků doprovázejících bolest hlavy a přesné určení její příčiny tvoří základ její další úspěšné léčby.