Sezam – pro zdravé kosti, vlasy a dlouhý život

Říká se o něm, že žádná skála před ním nezůstane celá. U nás se jím zdobí pečivo. Řeč je o sezamu, dvoumilimetrovém semínku, nejstarším koření na světě, ve kterém se ukrývá velká léčivá síla.

Obyvatelé východu již po staletí znají jeho léčivé schopnosti. Z pohledu čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině-slinivce a plicím.

Mezi jeho léčivé účinky patří:

Doplňování “ esence ledvin „, její dostatek ovlivňuje kvalitu kostní tkáně (pomoc při osteoporóze), tvorbu krve (chudokrevnost), plodnost (zvýšení množství a kvality spermií). Protože podle TČM jsou vlasy „zbytkem ledvin“ a uši jejich vývodem, tak dostatek „esence ledvin“ ovlivňuje kvalitu vlasového porostu a sluchu.
Další vlastností sezamu je “ zvlhčující“ efekt. Znamená to, že je ho možné úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle.

Sezam by měl být častým doplňkem výživy u žen v menopauze, projevující se návaly horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí?, které jsou způsobené vyčerpáním jinové (vyživující, chladivé) složky jater a ledvin.

U žen s předčasnou a silnou menstruací způsobenou „horkem v krvi“ z oslabení „jinu“ ledvin a jater může být pravidelná konzumace sezamu skvělým doplňkem další léčby.

Pro jeho „chladivý“ účinek by ho měli konzumovat také lidé „horkokrevní“ – nadměrně se potící, hyperaktivní, se sklonem k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám.

Zevně se sezamový olej užívá při bolestech v uších a spáleninách, kdy se nanáší vatou do ucha nebo spálenou kůži. Při horečce má mazání kůže horko odnímající účinek.

Život prodlužující účinek. Podle dávných tradic čínské medicíny když dojde k vyčerpání „esence ledvin“, tak lidský život je u svého konce a sezam, jak je známo esenci doplňuje?

A jak se dívá na sezam moderní dietologie?

Obsahuje tyto nejdůležitější látky : 20% bílkovin, 50% rostlinných olejů, 16%sacharidů a 9% vlákniny. Z vitaminů jsou to tiamín(B1) – 1 mg, riboflavín(B2) – 0,25mg, niacín(B3) – 5mg, karoteny. Minerální složení ukazuje na sezam jako skvělou multiminerální potravinu (složení na 100g) : vápník – 500 až 1500 mg, hořčík – 350 mg, železo – 10 mg, zinek – 10 mg, draslík – 410 mg, fosfor – 890 mg.

Toto složení ho předurčuje k prevenci a léčbě mnohých nemocí například:

Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Pro vysoký obsah železa je vhodný pro ženy a při chudokrevnosti.

Vysoký obsah vitaminů skupiny B a hořčíku s fosforem z něho dělají lék na deprese a neurózy. Ze stejného důvodu je vhodný pro studenty, sportovce a těžce pracující.

Pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a hořčíku je vhodným dietním doplňkem u nemocí srdce a cév.

Vysoký obsah zinku zlepšuje imunitu a metabolismus.

Vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů.

Sezamové mléko může nahradit mléko kravské u lidí s nesnášenlivostí laktózy.

Lepší je konzumovat přírodní – neloupaný sezam, protože obsah minerálů a vitaminů se snižuje odstraněním povrchové slupky semínka.

Jak je patrné, tak malé semínko může pomoct při hodně velikých potížích?